Robotsebészeti tapasztalatok itthon és külföldön

Ez volt a címe annak a hibrid szemináriumnak, amelyet Dr. Haidegger Tamás az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKIK) főigazgatója és Dr. Galambos Péter a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ (BARK) igazgatója szervezett 2023. február 14-én, olyan neves előadók részvételével, mint Prof. Dr. Szijártó Attila egyetemi tanár, klinikaigazgató, Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika, és Prof. Dr. Fichtinger Gábor, egyetemi tanár, a kingstoni Queen’s Egyetem PERK Lab alapítója és igazgatója, egyetemünk díszdoktora.

Tavaly mérföldkőhöz érkezett Magyarország, hiszen itthon is végre elindult a robot asszisztált sebészet, ráadásul egyszerre több központban is. Prof. Dr. Szijártó Attila erős kutatási hátteret épített fel a Semmelweis Klinikán, túl vannak 200 sikeres robotsebészeti beavatkozáson, megítélése szerint jelenleg kellő információval rendelkezünk ahhoz, hogy a módszer közvetlen előnyeit és esetleges hátrányait, nehézségeit is értékeljük. A robotsebészet tevékenység meglepően sok újdonságot hozott, de folyamatos a fejlődés. Vajon milyen indikátorok mentén tudjuk szélesebb körben elterjeszteni Magyarországon? – fogalmazott felvezető beszédében Dr. Haidegger Tamás.

Közel 15-20 éves lemaradásban vagyunk, de a robotsebészet területen dolgozó munkatársak elhivatottak. Egyetemi közegben pedig erre a területre különös hangsúlyt kell fektetni. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy ma már 4 egyetemen is van da Vinci robotsebészeti rendszer – reflektált Prof. Dr. Szijjártó Attila.

Egy robotikai mini-történelmi utazás után azt mutatta be a szeminárium résztvevőinek, hogy a Semmelweis Egyetemre milyen hosszú és kalandos úton érkezett meg a legmodernebb, újgenerációs da Vinci Xi eszköz, amellyel 2022. május 24-én hajtották végre az első epehólyagműtétet. Azóta egy intenzív gyakorlási, tervezési időszakon vannak túl a Prof. Szijártó Attila által vezetett klinika orvosai, de ennek a kitartó munkának meg is van az eredménye, mert minden eddigi beavatkozás sikeres volt, és ma már számos, összetett beavatkozás típushoz használják a robotot.

A robotsebészet költségesebb, de robbanásszerű fejlődés. Új perspektíva lehet a kiterjesztett valóság, az automatizálás, és amire senki nem gondolt, mint a robotsebészet előnye, hogy a COVID alatt is biztosított volt a betegek biztonságos ellátása. A jövő az oktatás és a képzés. – zárta előadását Prof. Dr. Szijjártó Attila. Prof. Dr. Fichtinger Gábor 1999-ben kezdett el robotsebészeti és tágabb értelemben vett számítógéppel támogatott sebészeti technológiákhoz kapcsolódó kutatással foglalkozni. Eelőadásban a kép által vezetett (azaz orvosi képalkotók direkt bevonásával történő) terápiára (IGT) fókuszált, saját fejlesztésű szoftverkészletet bemutatva. Ez a SlicerIGT, amelyet Prof. Dr. Fichitinger és csapata közelmúltban tett elérhetővé nyílt szoftverként. Ez a programcsomag a világ legnépszerűbb (szintén jórészt a Queens-i csapat által fejlesztett) 3D Slicer nyílt forráskódú szoftverhez illeszkedik modulárisan- orvosi, orvosbiológiai és egyéb 3D-s képek és adatok megjelenítésére, feldolgozására, szegmentálására, regisztrálására és elemzésére, valamint képvezérelt eljárások tervezésére. A klinikusok a célszervek vizuális megtekintése helyett a számítógép által generált képekre támaszkodnak, és sokkal pontosabban tudnak végrehajtani minimál invazív beavatkozásokat. Prof. Fichtinger évente két alkalommal szervez képzést a felhasználóknak, éppen egy ilyen Slicer Project Week után látogatott el Magyarországra. Mint mondta, jelenleg Nyugat-Afrikában segítenek felépíteni egy új, központilag támogatott Slicer felhasználói csoport és okos műtőt, amely mérföldkő a kontinens egészét tekintve.

Prof. Dr. Szijjártó Attila
Prof. Dr. Fichtinger Gábor